Recenzja motywu WordPress: Monstroid 2 – motyw doskonały?

Dostałam propozycję napisania recenzji motywu na platformę WordPress – Monstroid². Nie wiem, czy wiecie – zawodowo zajmuję się tworzeniem stron internetowych. Wszelakie nowości w temacie WordPressa bardzo mnie interesują, więc zgodziłam się bez wahania.

Oczekiwałam, że motyw Monstroid² okaże się uniwersalnym szablonem, który można z powodzeniem wykorzystać na dowolnej stronie. Spodziewałam się licznych, zaawansowanych funkcjonalności oraz jednocześnie prostego systemu zarządzania wszystkimi możliwościami szablonu. Liczyłam na intuicyjność pracy. To bardzo ważne, kiedy osoby nieznające technologii WP chcą na własną rękę założyć swoją stronę internetową. A teraz takich ludzi jest coraz więcej, więc miałam nadzieję, że ten motyw będzie spełniał potrzebę rynku. Wysoka poprzeczka? Być może. Sprawdź, czy Monstroid² ją przeskoczył!

Spis treści recenzji:

 1. Krótko o Monstroid² – czym jest i gdzie go można znaleźć?
 2. Instalacja.
 3. Recenzja flagowych możliwości:
  • 17 gotowych stron
  • Panel personalizacji
  • Power Builder
  • Widgety
  • Responsywność
 4. Przykładowe strony – FILMIKI
  • Blog
  • Strona firmowa, wizytówka
 5. Dokumentacja
 6. Wsparcie techniczne
 7. Podsumowanie

Krótko o Monstroid²

Monstroid² to motyw dedykowany na platformę WordPress. Możecie go znaleźć na portalu Template Monster.

Dostępny jest na licencji GPL v3.0. Oznacza to, że jeden zakup motywu pozwala na wykorzystanie go na dowolnej ilości stron! Super, prawda? Kupujesz motyw raz i potem wykorzystujesz go na kilku stronach. Ta licencja pozwala też na modyfikację motywu oraz jego plików źródłowych.


Instalacja

Instalacja motywu jest szybka, prosta i przyjemna. Importowanie danych demo może być nieco bardziej czasochłonne. Uwaga – cały proces wymaga znajomości języka angielskiego.

Miałam problem z zainstalowaniem demo wybranego widoku. Dotyczył on parametru max_input_time, który posiadał u mnie nieprawidłową wartość – niezgodną z dokumentacją. Jednak to żaden problem, taka sytuacja nie musi pojawić się na Twojej stronie. Gdybyś jednak miała podobny kłopot – taki parametr możesz poprawić w pliku .htaccess lub po prostu… napisać do Twojego dostawcy hostingu. On w mgnieniu oka rozprawi się z problemem za Ciebie.


17 gotowych stron

Teraz usiądź. Na stronie motywu przeczytasz “9+ gotowych stron”. Domyślasz się, ile ich jest tak naprawdę? 17. Mało? Docelowo będzie 21. Wyobrażasz to sobie? Kupujesz jeden motyw na wieczne użytkowanie, do wykorzystania w dowolnej ilości projektów, jednocześnie dostając 17 przykładowych gotowych stron do dowolnej edycji. Tutaj możesz je sprawdzić. Like it.

W skrócie opowiem, jakiego typu strony znajdziesz w skórkach:

 • strona firmowa – wizytówka (skórki: domyślna, Construction, Ironmass, Modern, Resto, LoanOffer, Corporate, Lawyer, Weelko, IntraBrand, Lingua, Marie Juliette, Reflex)
  Zawierają charakterystyczne sekcje m.in. prezentacji pracowników, usług, rekomendacji, slajdu zdjęć/video na całym ekranie na stronie głównej, blog. Niektóre z nich zawierają portfolio, opcję kalendarza do umawiania wizyt, faq, formularza kontaktowego.
  Wśród nich na wyróżnienie zasługują :

  • Ironmass/Lingua – strony dedykowane siłowni/szkole językowej, które zawierają harmonogram różnych zajęć
  • Modern – strona dedykowana hotelowi, która daje możliwość sprawdzania wolnych terminów, prezentacji pokojów oraz ich rezerwacji
  • Resto – strona dedykowana restauracji, która w ciekawy sposób prezentuje menu oraz umożliwia rezerwację stolika
 • blog (skórki: Fashion, Ollnew, ShowPage)
  Są przystosowane do wyświetlania ostatnich postów na stronie głównej, w szczególności skórka Ollnew idealnie nadaje się dla dużego portalu, np. strony internetowej magazynu.
 •  sklep internetowy (skórki: Furni)
  Jest przystosowany do wyświetlania produktów na stronie głównej oraz ich katalogów.

Jak widać, baza skórek jest bogata i różnorodna pod względem ich przeznaczenia. Z motywem Monstroid² sprawnie zbudujesz zarówno statyczną stronę wizytówkę, jak i sklep, czy blog.

Wszystkie skórki niesamowicie się różnią pod względem wizualnym, estetycznym. Naprawdę ciężko uwierzyć, że oparte są na tym samym motywie! Na pewno znajdziesz wśród nich coś, co będzie dobrą bazą do kosmetycznych zmian.

Jednak zauważyłam drugą stronę medalu – szybkość oraz przyjemność pracy nad nową stroną w dużej mierze zależy od wybranej skórki. Np. jeśli wybierasz gotową stronę, która przedstawia wizytówkę – przerobienie jej na bloga nie będzie łatwym zadaniem. Po dodaniu panelu bocznego, czy zmiany strony głównej ze statycznej na ostatnie wpisy – najprawdopodobniej cały układ strony po prostu się rozjedzie. Bardzo ważny jest odpowiedni, przemyślany dobór skórki, na której zamierzasz pracować.

Niestety, dokumentacja szablonu nie zawiera rozdziału poświęconemu możliwościom oraz rekomendowanemu zastosowaniu poszczególnych skórek. Tutaj musisz opierać się na demo.

Większość niestandardowych możliwości gotowych stron jest oparta na wtyczkach. Motyw nie pochodzi z Polski, stąd dobór wtyczek również nie był oparty na ich tłumaczeniu. Tworząc polską stronę, musimy wiele rzeczy tłumaczyć na własną rękę. Np. przy pomocy darmowej wtyczki Loco Translate. Niby to nie jest duża praca, ale musimy o niej pamiętać licząc czas ukończenia personalizacji skórki.


Personalizacja

Panel personalizacji posiada wiele oczywistych możliwości (np. zmiana koloru tła czy ustawienia tożsamości witryny). Jednak wyróżnia się on kilkoma opcjami i to o nich chciałabym krótko napisać.

7 konfigurowalnych stylów nagłówka
To według mnie kolejna sztandarowa zaleta motywu Montroid². Masz do wyboru 7 różnych konfiguracji ułożenia logo, menu oraz wyszukiwarki. W 99% jedna z tych opcji na pewno spełni Twoje oczekiwania.

Panel ponad nagłówkiem
Coraz częściej wykorzystujemy taki panel do umieszczania w nim dodatkowego menu, linków do mediów społecznościowych, wyszukiwarki. Na stronach firmowych w tym miejscu znajdujemy adres firmy, telefon, mail. W Monstroid² mamy nad tym miejscem pełną władzę.

Logo
Pozytywnie zaskoczyła mnie możliwość wstawienia logo w postaci tekstu lub obrazka (logo, logo z odwróconymi kolorami, retina, odwrócona retina). Niestety, nie wszystkie czcionki Google Fonts działały w miejscu logo. Co ważne, szablon daje możliwość regulacji np. wielkości, czy grubości czcionki logo w postaci tekstu. Szkoda jednak, że nie można wybrać jej koloru.

Wybór schematu koloru oraz wybór rodzaju czcionek oraz określenie wielu ich zaawansowanych parametrów. Niestety nie są to standardowe opcje we wszystkich motywach (nawet płatnych). Jednak w Monstroid² nie musisz martwić się o dobór kolorystyki czy typografii pasujących do wybranej przez Ciebie identyfikacji wizualnej.

Inne ciekawe, warte uwagi możliwości motywy: okruszki – super, że można je włączyć w przeróżnych konfiguracjach, linki, ikonki do wielu mediów społecznościowych,  tryb konserwacji, opcja przypięcia nagłówka lub jego fragmentu do górnej części ekranu podczas przewijania strony w dół, kontrola nad stopką (w łatwy sposób możemy dostosować zarówno jej podstawowy wygląd, jak i zawartość, niestety można w niej umieścić jedynie logo w postaci obrazka), panel zarządzania MailChimp, Google Analytics, WooCommerce, zarządzanie reklamami…


Power Builder

To sztandarowy plugin Template Monster do tworzenia stron w systemie WordPress. Działa on na zasadzie intuicyjnego budowania strony z klocków – np.: tekstu czy obrazków.

To narzędzie jest bardzo proste w użyciu. Bez czytania instrukcji będziesz w stanie szybko stworzyć prosty układ. Jedyne, czego potrzebujesz, to podstawowa znajomość języka angielskiego. Power Builder jest dostępny tylko w języku angielskim.

W prosty sposób wybieramy ogólny układ zarówno całej strony, jak i poszczególne układy nagłówka, panelu bocznego, treści oraz stopki. Super! Dla każdego z nich możemy ponadto określić wiele charakterystycznych cech.

Power Builder oferuje wiele zaawansowanych układów elementów strony. Niestety, narzędzie nie posiada możliwości dowolnego ustawienia szerokości kolumn. Możemy wybierać jedynie spośród gotowych proporcji.

Możemy dodawać wiele różnych elementów, które nie są dostępne w podstawowym WordPressie, np.: mapa, licznik, czy inne charakterystyczne dla wybranej skórki komponenty.

Możemy dowolnie bawić się wyglądem zarówno sekcji, jak i konkretnych elementów. Filmik w tle? A może efekt parallax? Animacje? Proszę bardzo! Te wszystkie opcje są dostępne w Power Builder. Często do uzyskania niestandardowych efektów instalujemy dodatkowe wtyczki. W Monstroid² dostajemy je w pakiecie, razem z Power Builder. Dzięki temu praca nad stroną jest szybsza, natomiast efekt końcowy – co najmniej zadowalający

I na koniec uwierzcie mi – to proste narzędzie! Widziałam na oczy wiele wtyczek do budowania stron. Power Builder jest dziecinnie intuicyjny, a jednocześnie posiada ogrom zaawansowanych możliwości.


Widgety

Zaletą Monstroid² jest również spora baza dostępnych widgetów. W sumie możemy wybierać spośród 63 dodatków! To niezła ilość rozszerzeń, dzięki którym w łatwy sposób poszerzymy funkcjonalność oraz użyteczność naszej strony, a także nadamy jej indywidualny charakter.

Nie tylko ilość, ale również zróżnicowanie widgetów to ogromna przewaga nad innymi motywamy WP. Widgety Monstroid² to potężne narzędzie do budowania strony marzeń. Ich możliwości są ogromne!

Niestety, według mnie dokumentacja nie opisuje wystarczająco szczegółowo sposobów ich użycia. Uważam to za sporą wadę, ponieważ wiele skórek opiera swój układ właśnie na widgetach. Brak szczegółowej dokumentacji może być ogromną przeszkodą dla niektórych osób w drodze do sprawnego zbudowania nowej strony lub chociaż bezproblemowej edycji wybranej skórki.


Responsywność

Twórcy motywu twierdzą, że jest on responsywny. Oznacza to, że strona powinna dobrze wyglądać i być w pełni funkcjonalna zarówno na ekranie komputera, jak i tabletu, telefonu, czy telewizora. Czy tak rzeczywiście jest?

Przeprowadziłam testy responsywności strony na kilku przeglądarkach, w różnych rozdzielczość. Rzeczywiście motyw bardzo dobrze dostosowuje się do urządzenia, na którym jest wyświetlana strona. Dobrze wygląda, skaluje się, jednocześnie zachowuje wszystkie swoje funkcjonalności. I super

Uwaga – Monstroid² korzysta z technologii flexbox. Jest ona genialna w swoich założeniach, jednak może stwarzać wiele problemów wyświetlania się strony na starszych przeglądarkach, w szczególności IE. Powinniśmy o tym pamiętać podczas określania grupy docelowych użytkowników i podejmowania decyzji o kupnie Monstroid².


Przykładowa strona – Blog

Blog to jedna z najpopularniejszych form stron internetowych, które chętnie sami budujemy. Postanowiłam stworzyć prostego bloga na podstawie skórki Fashion. Oto filmik prezentujący krótko wynik pracy:

 

Zauważyliście na pewno, że Monstroid² nie posiada wielu skórek blogowych. Obawiałam się, że stworzenie bloga o bardzo konkretnym kształcie okaże się trudnym wyzwaniem. Nic bardziej mylnego!

Z Monstroid² możesz stworzyć genialnego bloga o takim wyglądzie, jaki tylko sobie wymarzysz. Szukając możliwości motywu, nie sugeruj się demo. Zauważ, ile elementów zmieniłam! W prosty sposób dodałam panel ponad nagłówkiem, zmieniłam układ położenia logo oraz menu, wyrzuciłam slider, zmieniłam układ kafelków wyszczególnionych postów, wyrzuciłam sekcję z wybranymi wpisami, zmieniłam układ wyświetlania ostatnich postów, dodałam pasek boczny oraz pole pod ostatnimi wpisami. Te magiczne zmiany układu strony działają tylko i wyłącznie na zasadzie zabawy widgetami. Jak już wspomniałam – drzemie w nich ogromna siła! Naniosłam też wiele innych kosmetycznych zmian. Z żadną nie miałam poważnych problemów.


Przykładowa strona – Wizytówka

Wizytówka to kolejny popularny typ stron internetowych. Często na własną rękę próbujemy pokazać naszą działalność w Internecie. Poniższą stronę firmową zbudowałam na bazie skórki Weelko.

 

Monstroid² posiada pokaźną bazę skórek dla stron firmowych. Niektóre są dedykowane dla konkretnych branży, np. prawniczej albo finansowej. Ja dla testu postanowiłam stworzyć zarys uniwersalnej, standardowej strony firmowej. Chciałam, aby zawierała sekcję usług, formularza kontaktowego, referencji, galerii zdjęć. Jakie są moje wrażenia po pracy? Podczas budowania wizytówek całą robotę robi za nas Power Builder. To niesamowicie proste narzędzie umożliwia błyskawiczne zaprojektowanie wielu różnorodnych, zaawansowanych układów. Praca nad tworzeniem stron firmowych to sama przyjemność. Personalizacja gotowego rozwiązania jest bajecznie szybka i bezproblemowa.


Dokumentacja

Tutaj możecie znaleźć dokumentację motywu. Dla mnie to bardzo ważna, integralna część szablonu.

Dokumentacja Monstroid² jest przejrzysta, posiada podstawowe dane m.in. o strukturze plików, zalecanej konfiguracji serwera, wersjach PHP i MySQL. Zawiera wszystkie informacje, które są niezbędne do rozpoczęcia prawidłowej, bezproblemowej instalacji motywu.

Posiada szczegółową instrukcję instalacji nie tylko motywu, ale też samego WordPressa! Instrukcja ma formę artykułu.

Baza tutoriali w formie video jest niestety uboga. W sumie zawiera tylko jeden filmik pokazujący możliwości personalizacji headera.

Dokumentacja jest szczegółowa. Znajdziemy w niej takie rozdziały jak: panel personalizacji, tworzenie wpisów, Power Builder, widgety, pluginy, itd. Generalnie zawiera bardzo dużo zdjęć. Mimo to czasami miałam wrażenie, że jest ich za mało, że wszystkie charakterystyczne dla motywu możliwości nie są wystarczająco opisane. Brakuje np. grafik przedstawiających różne sposoby ułożenia elementów nagłówka czy stopki, a także elementów dostępnych w Power Builder.

Dokumentacja nie posiada możliwości wyszukiwania haseł.

Jak już wcześniej wspomniałam, podczas pracy brakowało mi dokładnej dokumentacji dostępnych gotowych stron. Na stronie Template Monster możemy zobaczyć ich podgląd, jednak dokumentacja nie zawiera informacji o różnicach między skórkami, ich charakterystycznych cechach oraz proponowanym zastosowaniu. Instalacja domyślnej skórki wiąże się z instalacją wielu wtyczek, które najprawdopodobniej będą niepotrzebne na naszej docelowej stronie. Dobrze jest korzystać z gotowego projektu, który z łatwością można spersonalizować. Jednak wybór skórki, która najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom, jest trudny bez ich dokumentacji.

Niestety dokumentacja jest dostępna tylko w języku angielskim.


Wsparcie techniczne

Strona motywu umożliwia chat z konsultantem. Świetna opcja! Jednak zauważyłam, że polscy konsultanci są bardzo często zajęci. Jeśli konsultanci z innych krajów niż Polska są dostępni, możemy z nimi porozmawiać np. po angielsku lub wysłać oficjalne zgłoszenie… również w języku angielskim.

Odpowiedzi na proste pytania dotyczące ogólnego korzystania z motywów oraz serwisu, znajdziemy w dziale pomocy Template Monster. Posiada bogatą bazę FAQ, która pomoże nam z większością standardowych wątpliwości.


Podsumowanie

Monstroid² to motyw, który jest szeroko reklamowany przez Template Monster. Czy słusznie? Czy rzeczywiście to warty uwagi szablon? Według mnie – tak. Wspomniałam na początku o wysokiej poprzeczce, jaką postawiłam wobec Monstroid²…

Koniec końców:

To nie jest szablon dla Ciebie, jeśli nie znasz podstaw języka angielskiego.

Szablon jest uniwersalny – można go zastosować na wielu różnorodnych stronach. Multifunkcjonalność jest jego flagową zaletą.

Możliwości konfiguracyjne są potężne. Czasami ogranicza je wybrana skórka. Jednak zakładając przemyślany wybór gotowej bazy, stwierdzam, że opcje jej personalizacji są w zupełności wystarczające do stworzenia kompletnej, w pełni funkcjonalnej strony według naszego projektu.

Szablon posiada dobre wsparcie techniczne. Pomimo braku dokumentacji poszczególnych skórek uważam, że na tle innych znanych mi wydawców motywów, Monstroid² wyróżnia się stosunkowo szczegółową dokumentacją.

To dobry wybór zarówno dla osób, które nie znają technologii WP, natomiast chcą bezproblemowo zbudować swoją pierwszą stronę, jak i dla programistów, którzy tworzą wiele stron o różnych zastosowaniach dla często wymagających klientów.


Szukasz takich motywów, jak Monstroid²?

A może interesują Ciebie zupełnie inne szablony?

Czym powinien charakteryzować się Twój wymarzony szablon?

Daj znać w komentarzu!