Nietypowa pamiątka dla zabieganych, czyli jak zrobić film?

Hej, czy też zastanawialiście się, jak nietypowo zgromadzić wszystkie wspomnienia ważnych dla Was chwil? Jakie pamiątki przywieźć z wakacji, czy w ogóle jakieś przywozić? W końcu te figurki na półkach tylko zbierają kurz. A praktyczne pamiątki – zużywają się. Nie ma co się oszukiwać – z mojego doświadczenia widzę, że wszystkie kupione pamiątki z jakichkolwiek wakacji z czasem lądują gdzieś na dnie dużego pudła leżącego na dnie dużej szafy. Słabo. Zazwyczaj robimy zdjęcia, zgadza się? Jednak zauważyłam, że często robimy kilkaset pięknych zdjęć, ale chcąc sobie powspominać wyjazdy, zaglądamy do folderu i myślimy “uuuuu… tyle zdjęć, nie mam czasu ich wszystkich oglądać”. Też to skądś znacie?

Dlatego dziś chciałabym zaproponować Wam oryginalny sposób na gromadzenie wspomnień – robienie krótkich filmików, a potem kompilowanie ich w jeden kilkuminutowy skrót całej wyprawy Ten sposób wymaga od nas tylko początkowo trochę pracy przy przeglądaniu wszystkich zebranych materiałów… Ale kto nie lubi wspominać wyjazdów zaraz po powrocie? Po skończeniu filmiku, powstaje piękna, żywa pamiątka, której odtworzenie zajmuje tylko kilka minut, a daje ona o wiele głębszy wyraz uwiecznionych chwil niż 3h oglądania zdjęć.

W moich poprzednich wpisach pokazałam Wam już 2 filmiki. Pierwszy z nich zrobiliśmy z Leniuchem bardzo spontanicznie. Jechaliśmy na Wyspę Sobieszewską i wiedzieliśmy, że po drodze nie będzie zapierających dech w piersiach fotograficznych widoków. Tak jakoś wpadliśmy na pomysł “no to zmontujmy filmik”. Możecie go zobaczyć tu: Wyspa Sobieszewska na rowerach! Proszę – oglądając go, bądźcie bardzo wyrozumiali Drugi filmik nagraliśmy podczas wakacji na Malcie: Malta na rowerach! Tym razem zwracaliśmy uwagę na ujęcia, światło, czy ręce nam się trzęsą itd. Jest trochę lepiej

A więc do dzieła! Pokażę Wam, jak zmontować filmik przy użyciu standardowego narzędzia w systemach Windows, czyli – Movie Maker Będziemy przycinać filmiki, łączyć je, bawić się efektami przejść między kadrami, a także dodamy tą wisienkę na torcie, czyli muzykę!

TUTORIAL KROK PO KROKU, JAK ZROBIĆ PAMIĄTKOWY FILM

 1. Podczas wyjazdu/wydarzenia nagrywamy filmiki podczas każdej sytuacji, którą potencjalnie chcielibyśmy sfotografować Filmiki nie mogą być za długie. Najlepiej jak trwają od 15 do 60 sekund. Podczas nagrywania pamiętajcie o kilku ważnych aspektach:
  • Jeśli nagrywacie filmiki smartfonem – trzymajcie go w pozycji poziomej. Ujęcia z pionowych nagrań mają nieciekawy format, który potem źle się ogląda. Wiem, że trzymanie telefonu w poziomie może nie zawsze jest wygodne, jednak możecie kupić selfie stick, który powinien rozwiązać ten problem
  • Pamiętajcie, aby starać się trzymać sztywno rękę podczas nagrywania filmików. Inaczej obraz będzie nam skakał po kadrze, a to również źle się ogląda. My sporo filmików nagrywaliśmy podczas jazdy na rowerze. O ile na spokojnych polskich drogach nie było problemu z nagrywaniem trasy,  o tyle na Malcie obawialiśmy się, że nie nagramy ani jednego ujęcia na rowerze. Wszystko przez ogromne góry do przejechania oraz kierowców samobójców. Zorientujcie się przed Waszą wyprawą, czy może warto kupić kamerkę GoPro razem z mocowaniem na głowę!
 2. Zabieramy się za pracę – otwieramy Movie Maker i wrzucamy filmy, które chcemy obrobić – albo klikamy na ikonkę filmu i wybieramy filmy, albo przeciągamy myszką zaznaczone filmy na tą ikonkę. Czekamy, aż się załadują!
 3. Możemy do woli żonglować położeniem załadowanych filmików. Zmieniamy kolejność wideo klikając na wybrany filmik i przeciągając go w inne miejsce.
  GIF
 4. Nagrane ujęcia przycinamy, zostawiając tylko to, co jest w danym nagraniu najciekawsze, co oddaje sedno całej sytuacji.
  Wybrany filmik przycinamy zaznaczając go, następnie klikając na zakładkę Edycja, potem wybierając Narzędzie przycinania. Suwakiem wybieramy zakres, który chcemy zostawić i klikamy Zapisz przycięcie. Uwaga, jeśli ponownie wybierzecie Narzędzie przycinania na przyciętym już filmiku – stare fragmenty, które wcześniej usunęliście, nadal tam będą
  Ile sekund zostawiamy? Generalnie minimum 2 sekundy, choć długość ujęcia zależy…

  • od sytuacji, jaką przedstawiacie – niektóre wymagają więcej uwagi, niektóre mniej, czasami główna scena trwa 3 sekundy i zawiera się w niej cały sens
  • od tego, ile macie wszystkich filmików Naszym celem jest maksymalnie 4-5 minutowy filmik. Jeśli Waszą bazą są 3h materiału – trzeba się streszczać z długością poszczególnych filmów, wiele trzeba wyrzucić lub po prostu zrobić kilka kompilacji
  • od Waszych preferencji

  GIF
 5. Filmiki możemy również podzielić. Wybierając narzędzie Podziel w zakładce Edycja. W momencie kliknięcia na Podziel, filmik dzieli nam się w punkcie, gdzie obecnie znajduje się duży czarny znacznik na osi filmu po prawej stronie.
  GIF
 6. Możemy ubarwnić nasz filmik dodając przejścia między kadrami w zakładce Animacje lub też bardziej odważnie kolorując filmiki w zakładce Efekty wizualne.
  GIF
 7. Pewnie chcemy dodać stronę tytułową? W zakładce Strona główna klikamy na Tytuł, a tam w dowolny sposób edytujemy naszą stronę tytułową zmieniając tekst, kolor tła, czcionkę, efekty wizualne… Możemy też dodać zdjęcie i na nim umieścić Podpis – ta wersja wygląda o wiele lepiej Dalej wybieramy ewentualne efekty oraz długość kadru.
  GIF
 8. Teraz będziemy bawić się dźwiękiem. Na początku wyciszamy głos każdego z naszych edytowanych filmików.
  GIF
 9. Następnie dodajemy wybraną przez nas piosenkę Pamiętajmy, aby piosenka swoim klimatem pasowała do tego, co przedstawiasz na filmikach. Możemy dodać kilka utworów, przenosić je po osi filmu lub wyciszać na początku oraz końcu.
  GIF
 10. Na końcu zapisujemy filmik :):) Gotowe!
  GIF

 

Przedstawiłam Wam podstawowe możliwości programu Movie Maker, które według mnie w zupełności wystarczą do stworzenia niesamowitej pamiątki Przypominam, że końcowy efekt filmiku z tutorialu możecie zobaczyć tu: Malta na rowerach! Jeśli macie jakieś pytania odnośnie filmowania, edycji lub montażu filmików – śmiało pytajcie w komentarzach! Może też polecacie inne programy do obróbki wideo? Albo macie swoje filmiki? Pochwalcie się!