22 punkty widokowe w Gdańsku

Pewnego dnia stałam na przystanku tramwajowym, kiedy podeszła do mnie nieznajoma dziewczynka i mówi: “Koło Manhatanu był wypadek i żadne tramwaje stamtąd nie jeżdżą.” Odpowiedziałam, że wiem, że widziałam. “Aaaa… tak mówię to wszystkim ludziom, żeby się nie złościli…” Młoda nieznajoma okazała się być przeuroczą, sympatyczną gadułą Od słowa do słowa okazało się, że próbujemy dostać się w to samo miejsce, więc postanowiłyśmy razem sobie poradzić z brakiem tramwajów. Od słowa do słowa okazało się, że dziewczynka mieszka w Gdańsku zaledwie rok. No to pytam się, czy może była na Pachołku? “Byłam!” A może na Bastionach? “Wiele razy!”. Dziewczynka (jeju nawet nie znam jej imienia, a postałam historię pół jej życia!) okazała się być nie lada podróżniczką, nie potrafiłam wymienić ani jednego miejsca, którego by nie znała… Uświadomiłam sobie, jak słabo znam miasto, w którym mieszkam, a które tak lubię!

Bo studia, bo praca… często brakuje czasu i chęci na poznanie nawet najbliższej okolicy. A wystarczyłoby po drodze z zakupów zjechać w boczną ulicę i poznać kolejny cudowny zakątek domu.

Koniec końców – mam postanowienie na to lato: odwiedzić wszystkie możliwe punkty widokowe w Gdańsku! Przygotowałam listę oraz mapę tych najbardziej znanych. Mam nadzieję, że skorzystacie z niej czy na wakacjach, czy na co dzień. Mało tego! Zachęcam Was do edytowania mapy i dodawania własnych, może mniej znanych, a równie ciekawych punktów widokowych w Gdańsku

Lista punktów widokowych w Gdańsku:

Oliwa
1. Pachołek – Oliwa

 

 Przymorze
2. Osiedle Horyzont

 

 Letnica
3. Fun Arena (stadion Energa)

 

 Nowy Port
4. Latarnia Morska korona

 

 Wrzeszcz
5. Olimp, tzw. Dolarowiec
6. Manhattan – dach CH

 

 Niedźwiednik
7. Przystanek PKM
8. lokalny punkt widokowy

 

 Śródmieście/Chełm
9. Biskupia Górka

 

 Śródmieście
10. ECS
11. Restauracja Panorama (Zieleniak)
12. Góra Gradowa – Bastion Jerozolimski korona i Stół Napoleona
13. bastiony Żubr i św. Gertrudy
14. Wieża Ratusza Głównego Miasta korona
15. Wieża Więzienna Muzeum Bursztynu korona
16. Wieża Zegarowa Kościoła św. Katarzyny korona
17. Wieża Bazyliki Mariackiej korona
18. Wieża Przyrodników Muzeum Archeologicznego korona

 

 Ujeścisko
19. Kozacza/Kozacka góra

 

 Stogi
20. Pomnik Westerplatte
21. Wieża Twierdzy Wisłoujście korona

 

 Wyspa Sobieszewska
22. Zbiornik Wody Kazimierz

 

Niektóre podpunkty są oznaczone koroną korona – czyli należą do Korony Starego Gdańska, obejmującej  osiem najważniejszych punktów widokowych w Gdańsku.


Poniższą mapę możecie edytować klikając ikonkę “Wyświetl większą mapę” w prawym górnym rogu